Balkon – pomyśl o jego aranżacji już dziś #zostanwdomu

Balkon lub taras często nazywany jest dodatkowym pokojem. W obecnej sytuacji coraz częściej dostrzegamy jego zalety. Niestety nie da się uciec od tego co dzieje się na całym świecie. Pandemia koronawirusa spowodowała, że wielu z nas zrobiła to co może teraz zrobić najlepszego dla dobra ogółu – zostaliśmy w domach. Jesteśmy odpowiedzialni. Na spacery wybieramy się z dala od tłumów, do lasów, na łono natury. Dla wielu z nas ratunkiem stały się nasze balkony. Kiedy parę dni temu zaświeciło pierwsze wiosenne słońce sama przysiadłam z książką na stosie poduszek i pogrzałam twarz w jego ciepłych promieniach. To dopiero marzec, ale może już teraz zacznijmy myśleć jak zaaranżować tą naszą enklawę. Być może w nadchodzących tygodniach będzie to alternatywa dla wychodzenia na długie spacery lub na plac zabaw z dziećmi. Przecież na tarasie tak wiele się dzieje… Możemy zasadzić zioła, zorganizować home office, poczytać gazetę i wypić przedpołudniową kawę. Dla dzieci możemy zrobić tor samochodowy lub bawić się w sklep na świeżym powietrzu:).

Przychodzimy z pomocą by zainspirować Was i pokazać Wam kilka pomysłów na zaaranżowanie zarówno tych malutkich jak i tych wielometrażowych przestrzeni. Z pewnością to jak się urządzimy na naszym balkonie już teraz będzie nam służyło przez kolejne miesiące. I kiedy już to co złe minie i będziemy mogli zaprosić  naszych przyjaciół na wino w ciepły letni wieczór docenimy tą często zapomnianą przez nas przestrzeń w naszych blokach.

Oto kilka wskazówek:

 1. FUNKCJONALNOŚĆ
  Zastanówmy się jaką funkcję ma pełnić nasz balkon? Czy ma być to miejsce do odpoczynku z miękkimi poduchami lub gotowym zestawem mebli ogrodowych? A może zmieści się wygodny leżak, na którym utniemy sobie krótką drzemkę? Czy też będzie to od czasu do czasu nasza jadalnia? Czy zmieści się stół z krzesłami czy też chcemy mieć jak najwięcej przestrzeni by móc co chwilę aranżować inną zabawę z dzieciakami.
 2. ZIELEŃ
  Nieodzownym elementem balkonu jest roślinność. Już teraz mogą być to stokrotki lub bratki. Kiedy zrobi się trochę cieplej będziemy mogli wybierać w wielu rodzajach przepięknych kwiatów. Dla tych bardziej praktycznych mogą być to zioła. Dobrym pomysłem jest skomponowanie małego warzywniaka z pomidorkami, rucolą czy truskawkami. Z kolei dla tych, którzy nie pamiętają o częstym podlewaniu sprawdzą się sukulety, krzewy, trawy. Warto poczytać o wymaganiach roślin przed ich zamówieniem.
 3. OŚWIETLENIE
  Z myślą o cieplejszych wieczorach zastanówmy się nad oświetleniem. Czy będą to znane sznury z żarówkami, a może jednak wybierzemy naturalny płomień świec, które najlepiej umieścić w dużych słojach lub lampionach.
 4. SPÓJNOŚĆ
  Pamiętajmy o tym by balkon choć trochę pasował do wnętrza naszego mieszkania. Najprostszym sposobem jest zastosowanie podobnej bazy kolorystycznej lub stylu wybierając dodatki w postaci poduch, obrusu, donic lub innych elementów dekoracyjnych. A jeśli nigdy nie mieliście odwagi zastosować jakiegoś koloru lub stylu w swoim mieszaniu, możecie zaszaleć. A co tam … niech będzie tak jak Wam się podoba!
 5. BUDŻET
  Zastanówmy się jaką kwotę chcemy przeznaczyć na aranżację naszego balkonu. Czy decydujemy się na generalne zmiany jak np.: zmianę podłogi? Tu z pomocą przychodzą dostępne w marketach budowlanych gotowe klepki podłogowe imitujące podłogę drewnianą lub kafelki, niezwykle proste w montażu, za cenę około 70zł/m2. Czy kupujemy gotowy zestaw wypoczynkowy lub stół z krzesłami? Czy może wystarczy nam opcja minimum? Trochę poduch, ewentualnie stolik zrobiony ze skrzynki po owocach. Doniczki możemy kupić już w cenie kilku złotych. Wszystko zależy od metrażu naszego balkonu oraz środków jakimi dysponujemy.

P.S. I najważniejsze, zarówno dodatki na balkon jak i rośliny możemy zamówić z dowozem do domu. Pamiętajcie #zostanwdomu

I jeszcze garść inspiracji z internetu: